Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 14. června 2021

Krejčovské řemeslo zažilo rozmach za Karla IV.

 

Nedávno jsem v článku představila několik vynálezců šicích strojů, kteří neměli na růžích ustláno, protože krejčí a švadleny měli strach o práci, někde byly stroje ničeny. Jak ale vznikalo oblečení před zavedením šicích strojů? Dnes to může být koníček, ale v minulosti museli lidé šít v ruce veškeré oblečení. Že to byla  velice zdlouhavá práce, o tom není pochyby, ale  my dodnes žasneme nad precizními malými stehy, se kterými se můžeme setkat na dochovaných oděvech.

Druhy oděvů zde někdy představím, ale je jasné, že v  nejstarších dobách si lidé oděvy zhotovovali sami, každý jak uměl. Postupem času se vytvořilo krejčovské řemeslo, jehož služeb mohli využívat už lidé středověku. Rozvíjela se řemesla a bylo třeba více oborů lidské činnosti. Krejčí, latinsky zvaní sartores, jsou poprvé písemně doloženi ve 13. století. Krejčí a švadleny se soustřeďovali zejména ve městech. Kdo si mohl dovolit využít  jejich služby, musel být zámožnější a tak si to mohly dovolit pouze střední a vyšší vrstvy obyvatelstva. Naproti tomu na venkově se oblečení šilo podomácku a stejně tak tomu bylo i u chudších obyvatel města.

Velkého rozmachu se krejčovské řemeslo dočkalo  za vlády Karla IV. (2. pol. 14. století), kdy se konstrukce oděvu značně zkomplikovala, střihy byly propracovanější a vyžadovaly více látky, takže módní kusy se daly doma zhotovit jen těžko. Oděv se řídil gotickou módou a to už chtělo zkušenost a dovednost.  Krejčím ale v lucemburském období začali konkurovat suknáři, kteří prodávali sukno, a v té době bylo i dost sporů o monopol na výrobu oděvů. Velkým konkurentem pro krejčovské řemeslo  byli vetešníci. Ti vykupovali staré šaty, opravovali je či přešívali a potom prodávali dál. Něco jako recyklace nebo second hand ve středověku.

Jak lidí ve městech přibývalo, nemůžeme se divit,  že v letech 1344–1353 bylo na Starém Městě pražském mezi měšťany usazeno 42 krejčích a v průběhu let 1354–1393 pak do tohoto stavu přijali dokonce 92 nových krejčích.

Krejčí se dále rozlišovali podle různých specializací. Patřili sem krejčí kalhot, latinsky nazývaní sartor caligarum, caligatores, dále pak kabátníci známí jako joppatoxas či jopulatores, nebo kytléři a pláštníci, kterým se říkalo palliatores

Církevní odění potom šili ornátníci. Krejčí ale nezhotovovali pouze mužské a ženské oděvy, ale také ubrusy, povlečení a další textilní předměty, které byly v domácnosti potřeba.

Čím šili a stříhali?

Nitě, kterými krejčí sešívali jednotlivé kusy oděvu, musely být zpracovány s větší precizností než ty, které se užívaly ke tkaní. Při samotném šití totiž hrozilo v případě jejich nestejné šířky, že se provlékáním očka jehly snáze ošoupou a následně přetrhnou.  Nejčastěji se užívalo lněných nití (pěstování lnu bylo rozšířeno) pro jejich pevnost a snadnou dostupnost, chudší obyvatelé ale k šití vlněných oděvů užívali i nitě ze stejného materiálu. Hedvábné oděvy se sešívaly hedvábnými nitěmi, ale to bylo drahé a dovolit si to mohli jen majetní.

K šití se užívaly jehly podobného tvaru jako dnes. Byly zhotovené ze železa, ale i mosazi, ve starších dobách se potom používaly jehly kostěné. 

Dalším důležitým nástrojem každého ševce byly nůžky. Nejstarším typem byly pérové nůžky, které ale ve středověku nahradily kloubové nůžky, které byly konstrukčně podobné těm dnešním. Stříhání pak bylo prováděno pohybem ramen s oky a čepelemi proti sobě a od sebe. Tyto dvě samostatné železné součásti byly spojeny čepem, nýtem, kloubem nebo stěžejkou čili osičkou nebo pantem. Nůžky mohly mít konce, za které se svíraly prsty uzavřené nebo nedovřené. Pérové nůžky se potom nadále udržely pro střih ovcí, pro postřihování při výrobě sukna a stříhání vlasů a vousů. Po vzniku městských cechů se staly nůžky symbolem krejčovského řemesla. 

 
Středověké pružinové nůžky

Zdroj: 100+1

14 komentářů:

  1. Další zajímavý článek a zase jsem si pěkně početla. můj táta byl pánský krejčí a jeho preciznost při šití bylo to. co jsem obdivovala. Milovala jsem tu vůni krejčovské dílny, dřevěné špulky od nití jsem měla jako úžasné hračky, z odstřižků jsem si šila oblečky na malé panenky. Na stojanu vždy stála velká a velice těžká žehlička s dřevěnou rukojetí a když se topilo, tak ji táta dával na plotnu, aby nemusel pálit zbytečně elektriku. Stroj měl šlapací a líbil se mi ten pravidelný zvuk při šití. často jsem si v dílně hrála a táta ač byl kuřák, chodil vždy kouřit ven. V dílně nikdy nekouřil. Ne kvůli tomu ,že by někam spadl popel z cigarety, ale aby tabákem nenačichly látky i když se v místnosti topilo v klasických litinových kamnech, se zeleným vnějškem a krásným zdobením jak u dvířek na přikládání tak dole u popelníku....to jsem se díky Tvému článku vrátila o takových 65 let zpátky - do dětství. Přeji Ti krásné dny Hani.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, to je moc pěkná vzpomínka na dětství, hezky jsi to napsala, moc Ti děkuji. Také přeji krásné dny. ☺

      Vymazat
  2. MOje mamka je vyučená dámská krejčová, takže jsem měla od dětství vystaráno. Šatičky, sukně, blůzky a všechno opravdu ušité kvalitně. Já šít neumím a nikdy mě to nebavilo. I přišít knoflík byl problém. Neumím si představit, když se muselo všechno šít jenom ručně, to teda fakt klobouk dolů 🌻

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, i Tobě děkuji, tohle téma je mi blízké a každý názor nebo postřeh uvítám. ☺

      Vymazat
  3. Hani, velice zajímavý článek, který musím ocenit i proto, že jsem dcera dámské krejčové. 👍👍👍Vyrostla jsem vedle krejčovské panny a jehelníčků. Ostrými krejčovskými nůžkami jsem kdysi ostříhala své mladší sestře zlatavé prstýnky vlásků. Byly mi asi pět a slýchala jsem, že mám vlasy jako hřebíky a sestra je jako princezna.
    A protože jsem věděla, kam se dávají odstřižky, tak jsem ty zlaté vlásky odnesla na správné místo.
    Jablko nepadlo daleko od stromu, rok jsem dělala oděvní technologii a dodnes šiju. Děti jsem obšívala od mala, sobě jsem ušila i několik kabátů. Jediné co nesnáším, je vyměnit zip.
    Měj prima dny. 🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, i Tobě patří mé poděkování, ty zážitky z dětství jsou pěkné a ve vzpomínkách mají jistě své místo. Takže jsi šikovná švadlenka.
      Měj se hezky. ☺

      Vymazat
  4. Mám to jako děvčat,s šicím strojem jsem vyrostla.Babička byla švadlena a často nás hlídala.Já jsem měla nos na desce a bavilo mě pozorovat,jak jehla rychle sešívá látku.Ovšem krejčí to za vlády Karla IV.vůbec neměli jednoduché.Než ušili ty náročné šaty,dalo to fušku.
    Já jsem si asi od deváté třídy na sebe skoro všechno šila a později i na děti.Co jsem v důchodě,tak už šiju jenom drobné věci.Šití byl kdysi můj velký koníček.
    Krásný příspěvek.
    Hani,měj hezké dny

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, napsala jsi to moc pěkně, také Ti děkuji. Zážitky z dětství jsou moc hezké a je vidět, že co se v mládí naučíš, na "stáří" jako když najdeš. Šití bylo i mým velkým koníčkem, tak rozumím tomu, co píšeš.
      Děkuji a měj se hezky. ☺

      Vymazat
  5. Krásný článek, Haničko!
    Jsem amatér, teď opravdu šiju jen drobnosti, ale když byly děti malé, oblékala jsem je i sebe.
    Moc tě zdravím, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky, Helenko, jsem ráda, že se Ti článek líbí. Máme to podobně, také jsem amatér, který prošel mnoha kursy, proto vím, co šití obnáší a kolik času to spolkne. Vážím si každého, kdo to dovede a Ty patříš také do této skupiny. Tak ať se Ti dílo daří!
      Také zdravím a děkuji. ☺

      Vymazat
  6. Haničko, hezky jsem si početla, zajímá mě vše okolo šití a ručních prací. Mě naučila šít mamka, nebyla vyučená švadlena, ale umělá perfektně ušít úplně všechno. Vše dělala precizně, špendlila, stehovala...tak jak to má být. Trvala na tom, abych to tak dělala taky, vše muselo být perfektní i z rubové strany. Babička taky šila,od té jsem se zase naučila háčkovat, plíst a vyšívat. Miluju to všechno. Hani ahoj ! Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, hezky jsi to napsala a musím říct, že jsem to měla podobně. Je důležité, aby práce byla pěkná a vzhledná také na rubu, což každý nemá zažito. Je fajn, že tyhle vyjmenované ruční práce umíš a určitě Ti přinášejí radost. ☺

      Vymazat
  7. Šití oděvů byla tvrdá dřina...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Máš pravdu, tehdy bez stroje, vše ručně a muselo to vypadat krásně. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Klenotnice a varhany vyšehradské baziliky

K Vyšehradu tady byl článek zaměřený na interiér baziliky sv. Petra a Pavla. Zaměřila jsem se na výmalbu a sochařskou výzdobu jednotlivých ...