Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 13. března 2022

Před sto lety k nám dorazila vlna válečných uprchlíků

 
Uprchlík... Do celkem nedávné doby bylo toto slovo spojováno se vzdálenými oblastmi, na míle vzdálenými od našeho klidu. Ještě zcela nedávno jsme si mohli říci - my a uprchlíci? A vidíte, mezinárodní situace se změnila zcela nečekaně a do naší země (a nejen tam) proudí tisíce válečných uprchlíků z Ukrajiny. Můžeme to tedy sledovat téměř v přímém přenosu. Po první euforii z pomoci se začínají po dvou týdnech projevovat problémy, protože uprchlík tu není "na skok", tato situace potrvá delší dobu a kdoví jak potom. V dnešním  příspěvku chci však připomenout, že tohle u nás není poprvé. To je smyslem mého příspěvku - připomenout to. Naše generace to v takovém měřítku nezažily, po vlně covidu zase něco, na co nejsme zvyklí. Možná je třeba trochu zalistovat  v historii, konkrétně v té naší historii, která ovšem v mnohém připomíná současnou dobu.
 
Už je to něco málo přes sto let, kdy se Evropou valily vlny uprchlíků ze zemí, kde zuřila první světová válka. Ta jak známo probíhala v letech 1914 - 1918, to jen pro připomenutí. Vidíte, uprchlické vlny souvisí s válkou. Lidé prchali například z frontových linií v Haliči (o Haliči jsou na blogu články), která je dnes rozdělená mezi Ukrajinu a Polsko. Hodně jich přišlo do krkonošské Jilemnice. Teď možná budou obyvatelé toho kraje překvapeni?
 

 Zkusme se vžít do mysli uprchlíka před válečnou frontou, kdy má krátký čas na sbalení nutných věcí, rozhodnout se, co je pro něj cenné a bez čeho se neobejde... Proto místní kronikář si všímá, že když přijížděli, tak  jeden uprchlík přivlekl do Jilemnice žebřík. Jiný zase lucernu. Jedna rodina si přivedla krávu. Takže oni v tom zmatku popadli, co měli po ruce. Často velice iracionálně a přišli do Jilemnice.

Pokud dnes slyšíme o kvótách, kdy se řeší, kolik uprchlíků má který stát přijmout, tak vězte, že to není nic  nového. V době 1. světové války byla monarchie, na to nezapomínejme, a   jednotlivým okresům byl přidělen určitý počet uprchlíků a protože Jilemnice byla okresem, bylo jí přiděleno 385 uprchlíků, v samotném městě jich pak bylo kolem 150.

Vláda tehdy dávala městu na jednoho uprchlíka korunu a sedmdesát haléřů. Město jim umožnilo pracovat. Pracovali v dole tady na Kozinci, kde se těžila měď. Barevné kovy byly ve válce žádané, tak se těžba obnovila. Tam je zajímavé to, že obyvatelstvo se k uprchlíkům chovalo velice vstřícně, dokonce se pro ně hrálo divadlo. 

V nedalekém Turnově bylo na 500 italských uprchlíků z vyklizeného pásma v Tyrolích (slyšeli jste jistě o jižní italské frontě). I ti pracovali. Jejich dílem je například cesta ke Třem svatým.

Do Liberce přišli Židé z východní Haliče. V novinách se objevily výzvy, aby lidé uprchlíkům darovali peníze, ošacení a hračky. V zajateckém táboře v Ostašově byli italští a ruští vojáci. Žili sice za plotem, ale mohli se podle archeologa Petra Brestovanského spolehnout na pomoc řady lidí s dobrým srdcem.

Lidé se za světové války ještě chovali lidsky. Za druhé už tu lidskost ztratili, to tvrdí historik:

„Některým nebylo jedno, jak tam žijí a přestože tenkrát byla nouze o jídlo, byli Liberečané ochotni se s nimi rozdělit. Máme důkaz, že jim nosili chleba a já jsem zjistil, když jsem se tou historií začal zabývat, že první světová válka na mě působila lidsky. Lidé se snažili těm, co se ocitli v neštěstí, pomoct. V druhé světové válce jsme ale tu lidskost ztratili.“

Vlna sympatií vůči uprchlíkům začala upadat ve chvíli, kdy sever Čech začal sužovat hladomor. Města se začala bránit přídělům dalších rodin. Z Jilemnicka hodně Poláků během války kvůli nedostatku jídla odešlo.

„Mezi těmi lidmi už převládal boj o to sehnat nějaké potraviny. Živili se krmnou řepou, která byla dřevnatá, takže se musela rozsekat sekyrkou a pak se z ní teprve dala vařit polévka. Proto lidé odcházeli na Bydžovsko a Jaroměřsko, kde bylo tepleji, byla tam úrodnější půda a nějaké potraviny se tam daly sehnat.“

Řada haličských Židů a taky částečně německy mluvících uprchlíků z Tyrol ale v Liberci a taky v nedalekém Janově dole zůstala. Pro jejich děti vyčlenila obecní zastupitelstva speciální učebny ve školách.


zdroj: I. Bernáthová, M. Frankl

2 komentáře:

  1. Zajímavé ohlédnutí, Haničko! A užitečné...
    Přeji hezký večer, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také si myslím, že informací není nikdy dost a ještě něco k tomu plánuji.
      Děkuji za zájem a přeji slunečné dny. U nás krásně svítí... ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...