Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou u nás jediné,
kde se v zimě ohřejete. Na jejich vzniku se totiž kromě atmosférických
vod podílela i teplá minerálka. Podzemí jeskyně ukrývají složitý komplex
chodeb, dómů, komínů a puklin s nádhernou výzdobou v podobě minerálního
aragonitu.
Letošní rok je totiž spojený hned se třemi důležitými mezníky. Uplyne 110 let od objevení jeskyní a 95 let od jejich zpřístupnění. Navíc se nese ve znamení Mezinárodního roku jeskyní a krasu, který odkazuje na podporu výzkumu, významu, povědomí a taky ochrany pro budoucí generace.
Po přiložení myši na foto si přečtete popis:
Jeskyně totiž představují neocenitelné zdroje - třeba ekonomické. Stovky těch zpřístupněných ročně navštíví na 150 milionů lidí. Mnohé se nachází v lokalitách světového dědictví a nesmíme zapomenut ani na fakt, že patří k důležitým zásobárnám vod. Jeskyně totiž představují zhruba dvacet procent světových zdrojů pitné vody a zahrnují největší studny a prameny na zemi.
Značka kam sahala řeka Bečva při povodních
Haničko, já a jeskyně. je to trochu boj s mou klaustrofobií a touhou vidět tu podzemní krásu...
OdpovědětVymazatPřeji hezké pondělí, Helena
Tak to znám u své kamarádky, která má problém vyjet do 6. patra výtahem. Já naštěstí do jeskyní chodím ráda, ale zase tak často to není.
VymazatDěkuji a přeji dobrý start do nového týdne. ☺
Hani to jsou krásné jeskyně. Já jsem snad nejvíce obdivovala jeskyně u Javoříčka. Líbilo se i v Moravském krasu, kde jsem jich prošli i projeli na lodičkách několik a také Koněpruské. Ale tam jsem byla ještě jako mladá holka postupně se zájezdy z práce. Tak že jsem si zavzpomínala u Tvých krásných fotografií a zajímavého článku. Přeji Ti příjemný den.
OdpovědětVymazatAhoj Hani, jeskyně màm ráda, obdivuju tu krásu. Tady jsem nikdy nebyla, tak děkuju za prohlídku s Tebou. Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz