Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 13. března 2022

Od objevení Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou uplyne 110 let

 

  Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou u nás jediné, kde se v zimě ohřejete. Na jejich vzniku se totiž kromě atmosférických vod podílela i teplá minerálka. Podzemí jeskyně ukrývají složitý komplex chodeb, dómů, komínů a puklin s nádhernou výzdobou v podobě minerálního aragonitu. 

Letošní rok je totiž spojený hned se třemi důležitými mezníky. Uplyne 110 let od objevení jeskyní a 95 let od jejich zpřístupnění. Navíc se nese ve znamení Mezinárodního roku jeskyní a krasu, který odkazuje na podporu výzkumu, významu, povědomí a taky ochrany pro budoucí generace.

https://hotelove.cz/wp-content/uploads/2021/10/zbrasovske-jeskyne-1.jpg

https://slideplayer.cz/slide/3784669/12/images/13/Zbra%C5%A1ovsk%C3%A9+aragonitov%C3%A9+jeskyn%C4%9B.jpg

Po přiložení myši na foto si přečtete popis:

Kalcitové a aragonitové krystaly pokrývající stropní kulisu Opona v Jurikově dómu

 

Důsledkem teplicového krasového procesu je unikátní mikroklima jeskyní charakterizované především vývěry oxidu uhličitého (CO2) do níže položených partií jeskynních prostor a vytvářením tzv. plynových jezer.  Některé nižší části jeskyní jsou oxidem uhličitým zaplněny trvale. Koncentrace CO2 v jeskyni běžně dosahují 40% objemu, přičemž již 8-10 % je pro člověka smrtelných. Zvýšené koncentrace plynu způsobí ztrátu vědomí a postupné udušení. Neodmyslitelnou součástí bezpečnostních opatření proto je každodenní měření koncentrací CO2 a přizpůsobování pracovního i návštěvního režimu aktuální situaci.

Jeskyně totiž představují neocenitelné zdroje - třeba ekonomické. Stovky těch zpřístupněných ročně navštíví na 150 milionů lidí. Mnohé se nachází v lokalitách světového dědictví a nesmíme zapomenut ani na fakt, že patří k důležitým zásobárnám vod. Jeskyně totiž představují zhruba dvacet procent světových zdrojů pitné vody a zahrnují největší studny a prameny na zemi.

https://turistickyatlas.cz/galery/galerie/zbrasovske-aragonitove-jeskyne2.jpg 

Značka kam sahala řeka Bečva při povodních


 zdroj: olomouc.rozhlas.cz

4 komentáře:

  1. Haničko, já a jeskyně. je to trochu boj s mou klaustrofobií a touhou vidět tu podzemní krásu...
    Přeji hezké pondělí, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak to znám u své kamarádky, která má problém vyjet do 6. patra výtahem. Já naštěstí do jeskyní chodím ráda, ale zase tak často to není.
      Děkuji a přeji dobrý start do nového týdne. ☺

      Vymazat
  2. Hani to jsou krásné jeskyně. Já jsem snad nejvíce obdivovala jeskyně u Javoříčka. Líbilo se i v Moravském krasu, kde jsem jich prošli i projeli na lodičkách několik a také Koněpruské. Ale tam jsem byla ještě jako mladá holka postupně se zájezdy z práce. Tak že jsem si zavzpomínala u Tvých krásných fotografií a zajímavého článku. Přeji Ti příjemný den.

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj Hani, jeskyně màm ráda, obdivuju tu krásu. Tady jsem nikdy nebyla, tak děkuju za prohlídku s Tebou. Zdraví Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...