Třetí díl našeho seriálu ke 100 letům Baníku Ostrava dnes věnujeme největší osobnosti předválečné éry SK Slezská. Bavili jsme se s vnukem fotbalisty, který odehrál v modrobílých barvách za 13 let neuvěřitelných 520 zápasů a dal v nich 305 gólů.
3. díl: Největší osobností předválečné éry tehdejší SK Slezská byl Adolf „Lopík“ Pleva
Pleva se vypracovává na nejlepšího střelce mužstva v klubu. Jeho stabilní výkony a vzorná fair play hra získávají mu obliby, kamkoliv Slezská přijede. Jeho typické procházení soupeřovými řadami nedovede nikdo napodobit. Z kroniky, závěr 30. let
Tak jako měla fotbalová Sparta před druhou světovou válkou Karla „Káďu“ Peška, tak Baník Ostrava či přesněji řečeno tehdejší SK Slezská měla v 30. a 40. letech Adolfa „Lopíka“ Plevu. Zavzpomínali jsme na něj s jeho vnukem, Martinem Plevou.
„Můj děda hrál za Baník v letech 1932–1945 a patřil k velkým hráčům Baníku. Byl úspěšný střelec a přes 500 zápasů je kus historie klubu. Patřil mezi významné osobnosti i u fanoušků, těšil se oblibě. Jak babička vzpomínala, když chodil po té Slezské, rádi ho pozvali i na nějakého toho panáčka. Samozřejmě, že normálně pracoval jako horník, ten fotbal byl navíc,“ vypráví Martin Pleva.
S dědečkem se trochu minul, protože se narodil v roce 1980 a Adolf Pleva zemřel v roce 1981. „Rodiče vzpomínali, že když už pak byl v nemocnici, tak říkal – dobré, jeden Pleva se narodil, druhý může umřít. Tak jsme si takhle předali tu štafetu,“ říká Pleva, který v dětství trávil hodně času u babičky a o dědečkovi hodně slýchával.
Ve fotbalu už v rodině po Adolfu Plevovi nikdo další nepokračoval. „Můj taťka k fotbalu nějak nepřičichl. Měl rád spíše to zákulisí a atmosféru fotbalu, než aby ho přímo hrál. Já mám sport rád, fotbalu jsem se ale nevěnoval tolik, abych ho někde hrál, spíš jsem se věnoval basketu. Fotbalově jsme se od dob dědy neposunuli,“ dodává.
Sparta za Lopíka nabízela 400 tisíc
V dobových
zápisech je, že Adolf „Lopík“ Pleva měl nabídku ze Sparty, možná i ze
Slavie. Ale odolal a zůstal věrný Slezské. „Sparta ho lanařila jako
dobrého střelce a útočníka. Říká se, že za něho chtěla dát tehdy 400
tisíc, což mi přijde jako hromada peněz na tu dobu. Ale nějak to prostě
nedopadlo. Myslím, že tehdy byl fotbal jiný, byl svázaný i s tím, že
člověk někde žil a pracoval,“ říká Pleva. Na snímku je Lopík se spoluhráči:
Máte tam známý a slavný klub. O fotbal jsem se nikdy nezajímala a když běží přenosy v televizi, tak se raději věnuji jiným činnostem. Přeji ti hezkou sobotu i neděli.
OdpovědětVymazatJaruško, předně děkuji za komentář k tématu, které zajímá jen užší okruh lidí. Také nepatřím mezi ty zapálené fotbalové fandy, ale 100. výročí je jednou v životě a Baník k Ostravě patří.
VymazatPěkný víkend přeji i Tobě. ☺