ZOO Olomouc jsem už několikrát představila - žirafy, spolu s nimi v pavilónu přebývají hadi a ještěrky a nedávno to byla Geologická stezka. Dnes jsem vybrala několik druhů z Pavilónu opic, kde, nebudete věřit, byla fronta. Ano, fronta na opice, 😊 což zní legračně, ale u jiných pavilónů to nebylo. Mohu tedy napsat, že opice lidi přitahují, hodně jich přichází s dětmi. Přesněji - lidé se rádi na ty opičky dívají. A bylo poznat, že takoví kotulové měli z návštěvníků také radost. 😀 Zkrátka, tohle u tygra nebo v teráriu nezažijete.
Focení tam není jednoduché - zvířata jsou za sklem, které nebývá vždy čisté a hlavně menší druhy opic jsou hodně aktivní a stále v pohybu.
Ksukol ocasatý je velmi vzácný tvor a patří současně k "nejošklivějším" a nejpodivnějším zvířatům na Zemi. Žije na Madagaskaru (ostrov u Afriky), kde ho ale znají pod domorodým názvem aye-aye.
Poloopička ksukol spíše díky svému zvláštnímu chrupu
připomíná veverku. Ušima zase netopýra. Za zmínku stojí i jeho výrazně
prodloužený prostředníček s háčkem na konci.
Právě jím tento primát, živící se především larvami, poklepává podobně
jako datel zobákem na větve stromů. Díky svým nesmírně citlivým uším
zaznamená každý pohyb. Když se larva pohne, nastoupí jeho ostré zuby. A
na závěr použije opět svůj prostředníček, kterým si svou lahůdku vytáhne
rovnou do tlamy.
Kotulové jsou velmi milé, na pohled veselé, ale také společenské opičky. Vnímaly přítomnost lidí a ze všech druhů se mi tam líbily nejvíce, proto si zaslouží více textu:
Charakteristika:
Drobné opice,
pro které mají blízko u sebe posazené oči, velké boltce
a hustě osrstěný nechápavý ocas. Zbarvení je zelené či zelenošedé, a to
v různé intenzitě, nohy jsou žluté až oranžovo-žluté. Hlava je zbarvena
stejně jako hřbet.
Prostředí a stanoviště:
Nemají rádi rozlehlé pralesy. Vyskytují se spíše v řídkých lesích, na březích řek, palmových i banánových plantážích.
Způsob obživy:
Jejich potrava je smíšená. Najdeme v ní ovoce, semena, květy, pupeny, listy, hmyz i drobné obratlovce.
Způsob života – sociální struktura:
Kotulové jsou
vysoce společenská zvířata, která vytvářejí až stohlavé tlupy. V
jednotlivých skupinách je přesný hodnostní žebříček. Při označování
teritoria používají tyto opice vlastní moč, kterou chytají tlapkami a
parfémují si jí také dlouhé ocasy. Kromě toho nadřízení jedinci natírají
svou močí jedince podřízené.
Zajímavosti:
- Mozek kotula je v poměru k tělesné
hmotnosti zhruba dvakrát větší než u člověka. Nejvyvinutější jsou ovšem
ty části, které zodpovídají za koordinaci pohybu, zatímco stupněm
zvrásnění mozkové kůry za jinými opicemi zaostává.
- Nemají rádi příliš vlhkou a šťavnatou potravu, pokud ji dostanou, tak ji vysoušejí koncem ocasu.
- Kotulové byli prvními primáty v kosmu.
Kalimiko patří do čeledi kosmanovitých a jeho synonymní jméno je tamarín skákavý. Je větší než ostatní tamaríni a má dlouhou černou srst a na hlavě mezi čelem a krkem chocholku delší srsti. Řezáky mu slouží k okusování kůry stromů, dále se živí šťávami a pryskyřicí. Kalimiko požírá také ovoce, hmyz a malé obratlovce. Pohybuje se ve stálých, sehraných skupinách do deseti členů a obvykle se skrývá v husté vegetaci.
V dospělosti dorůstá kalimiko délky těla 22-23 centimetrů, ocasu 26-32 centimetrů, hmotnost se pohybuje od 450 do 500 gramů.
Giboni jsou samostatná čeleď primátů, která bývá dokonce někdy zařazována mezi lidoopy. Všichni giboni obývají tropické deštné lesy v indomalajské oblasti, tedy v jv. Asii.
Gibon lar (dříve běloruký) je domovem v Thajsku a na Malajském poloostrově a zasahuje i na severní Sumatru. Jako všichni giboni je štíhlý, s poměrně malou hlavou a nápadně dlouhými pažemi. Samec i samice vypadají stejně nebo se liší zbarvením, ale velikostí se téměř vyrovnají - váží kolem 5,5 kg. Srst na těle mohou mít béžovou nebo téměř černou, v každém případě však mají bíle olemovaný obličej a bílou srst na hřbetech rukou i nohou po zápěstí a kotníky. Dlaně i chodidla jsou holé a jejich pružná kůže hraje důležitou roli při pohybu.
Siamang je, stejně jako ostatní giboni, stromovým živočichem. Tento největší druh gibona může být i dvakrát větší než ostatní druhy gibonů. Typická pro tento druh je černá barva srsti a jako ostatní giboni nemá ocas. Od jiných druhů gibonů se odlišuje především srostlým druhým a třetím prstem na rukou, dále pak mohutným rezonančním vakem na hrdle, které slouží k jejich nejhlasitějšímu „zpěvu” mezi gibony.
To je moc krásné seznámení s opičkami.Také jsme s vnoučatama nejvíce časů trávili u opic.
OdpovědětVymazatTeď už do ZOO nechodíme,protože Libereckou už známe,jak své boty za ta léta.
Hani,měj se hezky
Moc děkuji za pochvalu, Jituš. Tam jsme opravdu zažili frontu před opičím pavilónem, takže tam bylo pořád "narváno".
VymazatDocela je škoda, že bez vnoučat už do ZOO nechodíte, my chodíme různě a brzy uvidíš, jak máme letos splněno, co se týče návštěv ZOO.
Přeji báječný závěr měsíce července. ☺
Hani, vzala si to skutečně z gruntu! Opičky jsou vděčným objektem k pozorování.
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Helenko, správně jsi to vyjádřila - já návštěvy zoologických zahrad opravdu miluji a nemohu to odbýt jen pár fotkami. Myslím, že to ještě není poslední slovo. 😀
VymazatPřeji Ti úspěšný nový týden.
Moc hezké Hani. Napadlo mě, jestli už v Děčíně chytili toho posledního opičího uprchlíka, který utekl, když nezodpovědný návštěvník zničil elektrický ohradník.
OdpovědětVymazatDíky za pochvalu, Jari. Teď je takový trend - průchozí voliéry, aby se návštěvník dostal co nejblíže k některým neproblémovým zvířatům. Ale taková věc, kterou popisuješ, by se rozhodně neměla stávat.
VymazatHani zdravím. ZOO navštěvujeme kvůli vnučkám a taky se nám všem hodně líbí pozorovat opičky. Holky zajímá všechno, já vynechávám sektor hadů, tam mě není dobře. Přeju Ti příjemný víkend, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Ahoj, Leni, věřím, že taková a podobná místa teď navštěvujete s vnučkami, ale nás to baví chodit do ZOO celkem pravidelně. Já hady a plazy sice moc nemusím, ale v ZOO mi opravdu nevadí, docela mě tam baví je pozorovat. V Olomouci sdílejí pavilón spolu s žirafami, protože se vejdou tam, kam žirafy nemohou.
VymazatPřeji už pohodový a ve zdraví prožitý závěr července. 😀