Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

neděle 6. dubna 2025

Litovelský silák světového věhlasu

Na blogu bych chtěla připomenout lidi, kteří ve svém oboru něco dokázali. Nemusí to být jen spisovatel nebo vědec, dnes je to člověk něčím talentovaný. V rubrice Osobnosti vybírám i ty, kteří se veřejně už nepřipomínají. Jedním z nich je pan Gustav Frištenský. Znáte to jméno a víte, kdo to byl?

 
Určitá věková kategorie to ví bez nahlížení na internet, ale mladší návštěvníci, kromě rodáků z Litovle a okolí, to těžko budou znát. Já tohle jméno znám z dětství od babičky, se kterou jsem trávila hodně času a tak ona, když jsem třeba zvedla naložený koš, prohlásila: "Máš sílu jako Frištenský". 😎 Samozřejmě, že jsem se zajímala, kdo to byl a tehdy mi stačilo, že to byl slavný náš zápasník. To, že žil v Litovli, jsem se dozvěděla až později od cizích lidí, ale to bude v jiném článku.
 
V březnu jsme se do Litovle vypravili, nebylo to náhodné, protože já se na výlety vždy připravím. Tak i v Litovli jsme šli najisto k sokolovně, protože jsem chtěla vidět sochu jejich slavné osobnosti. Nemohu říci socha rodáka, protože on se narodil jinde. Je tam i tabule s poučením o sportovci, který prožil život nelehký, ale dovedl se prosadit a dnes se na něj nějak zapomnělo. Naši předkové to vyjádřili příslovím: "Sejde z očí, sejde z mysli". 
Chci pana Gustava Frištenského připomenout, protože 4. dubna uplynulo přesně 68 let od jeho úmrtí.
 
 
 
 
  
Tabule u sochy uvádí základní informace, pro lepší čitelnost jsem ji rozdělila. V místním muzeu jedna z expozic je nazvána: 
Budova dnešního muzea je postavena na místě měšťanské střelnice. Původně tam stála dřevěná budova užívaná členy litovelského střeleckého bratrstva. Od vrcholného středověku patřila střelba k oblíbeným činnostem zámožných obyvatel měst. Střelecké společnosti vznikaly u nás již od 14. století, a to nejprve ve městech královských - a Litovel byla královským městem. 
Důvodem jejich vzniku střelnic byla především obrana města, lidských životů a majetku v době válek. Také na obchodních cestách potřebovali měšťané zbraň, aby se mohli postavit případným bandám zlodějů a lapků, jichž bylo tehdy všude plno. Teprve postupem doby se střelba stala sice nákladným, ale velmi oblíbeným sportem nejbohatších vrstev měšťanstva. Měšťanští střelci se sdružovali do gild a střeleckých společností a budovali pro vlastní potřebu střelnice.
 
  
Část muzea je věnována Gustavu Frištenskému, který od dětství pomáhal v zemědělství, jako osmiletý vstával o půl páté ráno a jel s povozem naloženým řepou do velimského cukrovaru, protože za ranní dovoz dostal o zlatku více. Ve dvanácti nosil na sýpku těžké pytle se zrním. Ve 14 letech jeho rodiče, babička a strýc rozhodovali, čím bude, protože v té době nebylo zvykem, aby chlapci sami rozhodovali, čím budou. Bylo rozhodnuto, že se vyučí poctivému řemeslu a tak nastoupil do Kolína k mistru kovářskému panu Jechovi. Došlo tam k úrazu, kdy nezkušenému učni podstrčili žhavou podkovu, o kterou se Gustav popálil. Do kovárny se už nevrátil a opět rozhodovala rodinná rada, že se bude učit řezníkem. Po vyučení jel na zkušenou do Brna. 
 
 
Gustav měl zájem o cvičení, nechodil cvičit do německých klubů, ale do českého Hellasu a Sokola. Zápasí tehdy pod pseudonymem. V r. 1903 vydává Unie profesionálních zápasníků rozhodnutí, že kdo jednou zápasil jako profesionál, tedy za peníze, nemůže už být amatér. Gustav už jako profesionál sklízí úspěchy doma i v zahraničí. Odjíždí na zkušenou do Ruska a poznává i jiné druhy zápasu. 
 
 
 
  
V matrice jsem našla zápis o sňatku. 
 
 
Traduje se historka o jejich seznámení. V r. 1906 zápasil v Litovli a kytici růží mu jako vítězi předávala Miroslava Ellederová, dcera prvního sládka rolnického akciového pivovaru v Litovli. Za dva roky - 10. srpna 1908 si ji Gustav bere v pražském kostele sv. Jindřicha za manželku. Gustav s Miroslavou žili nejdříve 10 let s rodinou Ellederových ve správní budově litovelského pivovaru, pak se přestěhovali do vily na nábřeží do ulice, která je dnes ul. Gustava Frištenského. Prožili spolu čtyřicet let. 
 
Dům, v němž dnes žije jeho praneteř Zdeňka F.
Fotografie z muzejní expozice připomínají rodinu i nejslavnější období života. Fotky si zvětšíte rozkliknutím. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jméno světoznámého zápasníka žijícího téměř celý svůj život v Litovli bylo svého času synonymem neuvěřitelné síly, pevného charakteru, lásky k vlasti a zdravého způsobu života. Procestoval téměř celý svět a absolvoval neuvěřitelných 10.000 zápasů, z nichž poslední v úctyhodných 72 letech. Do Litovle se přiženil a je zde také pohřben na místním hřbitově v Chořelicích. 
 
 
Vraťme se ještě k jedné etapě muzea. V roce 1747 zde místo původně dřevěné postavili již budovu novou, byla zděná, jednopatrová s téměř čtvercovým půdorysem. V r. 1786 došlo k rozšíření kamenné stavby o dřevěnou přístavbu, protože se sloučila dvě tehdejší střelecká sdružení – ostrostřelci  a  střelci z ručnic. Více střelců potřebovalo více prostoru pro střelbu a větší zázemí. Ostrostřelci stříleli na střeleckém valu u Olomoucké brány v parkáně a střelci z ručnic cvičili v Ziegrových sadech. Na paměť spojení obou spolků je vedle vchodu do výstavních sálů muzea pískovcová deska s pamětním nápisem.
  http://www.muzeumlitovel.cz/galerie/obrazky/imager.php?img=269631&x=143&y=150
Dalším mezníkem v historii budovy je rok 1822. Tehdy zbloudilá střela prorazila dřevěný strop a usmrtila osmnáctiletou číšnici. Dřevěná přístavba byla zbourána  a uvažovalo se o zděné dostavbě. Střelecký spolek přikoupil pozemek zahrady na valech. 24. června 1822 byl položen základní kámen nové budovy a za dva roky byla stavba slavnostně otevřena.
 
 
 
  
"Vítěz v boji mnohém, 
udivils kruh zemský, 
budiž navždy sbohem,  
Gustave Frištenský." 
Petr Bezruč
 zdroj: Muzeum Litovel

Toulky českou minulostí

Litovelský silák světového věhlasu

Na blogu bych chtěla připomenout lidi, kteří ve svém oboru něco dokázali. Nemusí to být jen spisovatel nebo vědec, dnes je to člověk něčím t...