Druhý díl seriálu o korunovačních klenotech, I. díl najdete ZDE.
Dnes se zaměříme na to nejtypičtější z korunovačních klenotů, což je "koruna". V mnoha jazycích zní podobně, to je dáno tím, že pochází z latinského corona – věnec, řecky κορώνα – věnec, koruna. Jedná se o drahocenný klenot, používaný jako pokrývka hlavy, vyrobený většinou ze zlata a zdobený drahými kameny.
Koruna je používána panovníky jako odznak moci a důstojnosti, a to především v západním křesťanství. Je také symbolem vlády těchto panovníků nad určitým národem nebo územím. Přeneseně proto výraz „koruna“ znamená i samotné království nebo císařství (tzn. prohlásíme-li o panovníkovi, že získal korunu, máme tím na mysli, že společně s korunou získal i nárok na k ní náležející území).
Dnešní díl seriálu se zaměří na anglické korunovační klenoty. V květnu budeme svědky korunovace nového krále Karla III., tak o další informace jistě nebude nouze.Královské jablko nebo také globus cruciger (lat. sféra nesoucí kříž) je jedním z korunovačních klenotů ve tvaru koule s nasazeným křížem na horní straně. Symbolizuje svět, který je zobrazený glóbem, nad nímž vládne Kristus, symbolizovaný křížem.
Jeho otec, král Karel I. Stuart, podlehl svým protivníkům a anglickému parlamentu v občanské válce a byl 30. ledna 1649 popraven. Parlament nejmenoval Karla II. jeho nástupcem, ale dokonce vydal nařízení označující toto jmenování nezákonným. Anglie se de facto stala republikou a země byla řízena Oliverem Cromwellem. Skotsko bylo nezávislým královstvím a tak ho skotský parlament jmenoval 5. února 1649 skotským králem. Karel II. byl korunován jako skotský panovník 1. ledna 1651. Po porážce od Cromwellova vojska 3. září 1651 v bitvě u Worcesteru unikl na kontinent, kde strávil dalších devět let.
Politická krize po smrti Olivera Cromwella roku 1658 vedla k tomu, že byl požádán, aby se vrátil a nastoupil na trůn a byla tak obnovena monarchie. Karel dorazil do Londýna 29. května 1660.
Tento 530,20 ct diamant přezdívaný také Cullinan I. je největším broušeným diamantem světa. Diamant byl vybroušen do tvaru hrušky a je zasazen do britských korunovačních klenotů, konkrétně do královského žezla. Tento broušený diamant pochází z dosud největšího nalezeného surového diamantu, který se nazývá Cullinan a měl neuvěřitelných 3 106 ct. Diamant byl objeven v Jižní Africe v 11. století a příprava před jeho opracováním trvala více než 6 měsíců. Nakonec byl surový diamant rozřezán na 9 velkých a 96 malých diamantů.
Korunu tvoří masivní zlatý rám osázený rubíny, ametysty, safíry, granáty, topasy a turmalíny. Stejně jako jeho středověká předchůdkyně má na bocích čtyři tlapaté kříže a čtyři lilie. Uvnitř je vložen sametový čepec s hermelínovým lemem.Při své korunovaci ji na sobě měla Alžběta II. a koruna byla položena i na její rakvi.
Vilém Dobyvatel (cca 1028 – 9. září 1087) byl jako Vilém II. Normanský v letech 1035–1087 normandský vévoda a jako Vilém I. v letech 1066–1087 anglický král. Z anglosaských kronik před Normanským záborem je znám jako Vilém Bastard.
Roku 1049 se v Eu Vilém oženil s Matyldou, dcerou hraběte Balduina Flanderského. K uzavření tohoto manželství se váže příhoda o tom, že Vilém nejprve musel Matyldu zbít, protože se odmítala vdát za bastarda, potom však souhlasila, protože ji svým činem přesvědčil, že je pevný a vytrvalý ve svých cílech. Matyldě pak měl být Vilém na svou dobu nezvykle věrný. Manželé spolu zplodili devět dětí.
Podle legendy král Jakub V. občas cestoval po Skotsku v přestrojení za prostého muže a někdy prý dokonce sváděl ženy. Pokud by to byla pravda, mnoho lidí by ho však pravděpodobně poznalo podle charakteristických zrzavých vlasů.
Jakub V. měl ve velké oblibě červené oblečení. Během slavností v Paříži roku 1537 tím rozčílil místní církevní hodnostáře, kteří měli jako jediní právo nosit tuto barvu při procesí. Zaznamenali, že neuměl ani slovo francouzsky.
Nádhera. Opět zajímavé čtení, jako vždy. Přeji ti příjemné dny.
OdpovědětVymazatDěkuji, Jari. Já mám "problém", mě toho zajímá tolik, že to ani nestačím zpracovat.
VymazatPřeji pěkný závěr dubna. ☺
Hani, báječně a přehledně zpracovaný článek. 👍👍Mnoho z těchto klenotů jsem viděla na vlastní oči a teď, po přečtení článku, o nich vím mnohem víc.
OdpovědětVymazatMěj hezké jarní dny. 🍀🌷
Moc děkuji za pochvalu. Ty jsi cestovala více, ale ohledně těch klenotů mám dojem, že tyto kopie si člověk na výstavě více užije, nikoho nezdržuješ, nejsou alarmy a můžeš fotit co chceš. Těch dílů ještě pár bude, už chystám další.
VymazatTaké vám přeji pohodové dny. ☺
Hanko, na korunovaci se těším, určitě si jí ujít nenechám. To se jen tak každému nepoštěstí vidět ji na vlastní očko. Článek je hodně zajímavý, díky 😉😊
OdpovědětVymazatMyslím, že se ta korunovace bude připomínat ještě dlouho a budou rozebírat každý detail. Děkuji za pochvalu a zdravím. ☺
VymazatNádherné klenoty a zajímavá četba o nich.
OdpovědětVymazatHani,měj se hezky
Ta výstava tehdy byla hodně navštěvovaná a je vidět, že to zajímá hodně lidí. Kde taky vidět tolik klenotů pohromadě.
VymazatDěkuji a také se měj hezky.
Krásné čtení, Hani! Moc jsem si to užila! Vždycky si říkám, jak se dá při korunovaci něco takového udržet na hlavě...
OdpovědětVymazatMěj příjemný den. Helena
Jsem ráda, Helenko, že se Ti to líbí. V tom se shodneme, také mě kolikrát napadlo, jakou zátěž musejí udržet a nebalancovat. 😉
VymazatDěkuji a příjemný den přeji i Tobě.
Hani ráda jsem si přečetla oba Tvoje příspěvky o korunovačních klenotech. Je to krása ! Měj se hezky, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, mám radost, že Tě to zajímá a ještě bude několik dílů. Mám to nafoceno, tak proč to neukázat.
VymazatDěkuji a přeji krásný závěr měsíce dubna. 😊