Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 30. dubna 2024

Duben v Žermanickém parku

Je tu poslední den měsíce a ještě k tomu "čarodějnice". Někde je zákaz ohňů, ale bývá to spojeno s další lidovou tradicí: 

Dnes představím něco z dubnových zážitků. Duben se ukázal opravdu jako měsíc aprílový, přinesl teplo i mrazíky. Vydáme se do Žermanic (okr. Frýdek-Místek), které by asi nebyly tak známou vesnicí, nebýt přehrady, která je v obci největším poutačem pro návštěvníky. Vodní plochy lákají hlavně v létě, ale ne každý holduje koupání nebo nemůže ležet na sluníčku. Pak může jít do parku pod hrází. Vše tam začalo nenápadně, vlastně prodejem pole. V obci, kde se v r. 2023 uváděl počet obyvatel 351 (turistů tam přijíždí mnohonásobně více), je určitě výhrou aktivní obyvatel. Ne ten, který mudruje a dělá jen na svém. Často vidíme, jak majitel svůj pozemek obestaví vysokým plotem a ještě tam zasadí túje. Tady to pojali jinak. Paní Irena Hermanová koupila od sousedů pole a od r. 2015 se svou rodinou tu vytvořili relax pro všechny. Osobně tu paní neznám, ale takových lidí si vážím, hlavně v dnešní době.  Přečtěte si, co tam všechno je: Bylinková zahrádka, labyrint, anglické růže, kašna, ovce, kozy, koně, slepice zachráněné z klecových chovů i vzácné kačeny. Vytvořili malebný vodopád, menší vyhlídku i možnost grilování či opékání po domluvě. To všechno návštěvník vidí v Žermanickém parku, který je navštěvován hlavně rodinami s malými dětmi. Vlastnit a udržovat takový park není pro lenochy, jen té práce kolem zvířat, pravidelné krmení a ošetřování trávníků a květinových záhonků. 👏 Jistě i spolupráce s veterinářem není zanedbatelná.

My jsme navštívili tento park začátkem dubna, kdy slunečné počasí dovolovalo chodit v tričku a vždy je tam i co fotit:

Jsem ráda, že se podařilo vystihnout dobu, kdy tam dost rostlin kvetlo, i ta louka plná pampelišek vypadá jinak. Vodník tam stále střeží svůj revír.


 

V přístřešku je i stůl s posezením, za pěkného počasí si tam menší společnost může posedět a po dohodě s majitelkou něco ugrilovat. Gril je k zapůjčení. Houpačky, skluzavky a hračky jsou připraveny pro děti. Několik druhů domácích zvířat je oživením parku a je pamatováno i na tabulky, aby návštěvník věděl, o jaké plemeno se jedná. "Dnes" byl venku jen tento koník, ale bývají tam i větší. Koník s focením souhlasil, udělala jsem mu pár fotek. 😊

Tyto ovce tam nejdříve jen ležely jako vlněné "koule" a zdálo se, že jinou fotku neudělám. Pak se konečně ta tmavá zvedla a to zase nožky kmitaly, bylo těžké ji vyfotit. 😎  
Malý ostrov Ouessant leží necelých 20 km západně od pobřeží francouzské Bretaně. Díky drsnému podnebí (vítr, déšť, skoupá vegetace, tudíž málo stromů k přirozené ochraně) se přírodním výběrem vyselektovalo toto malé, ale velmi odolné plemeno. 
   
Ostrov Ouessant spolu s dalšími ostrovy a okolním mořem je od roku 1988 chráněný jako biosférická rezervace UNESCO pod souhrnným názvem „Ostrovy a Iroiské moře“, francouzsky „Iles et Mer d'Iroise". Nejvyšší bod ostrova dosahuje pouze 61 m n. m.
Ouessantské ovce žily výhradně na svém domovském ostrově až do začátku 20. století a jsou dodnes vzácným plemenem. U nás jsou v ZOO Tábor a v Děčíně. V našich podmínkách slouží jako "živé sekačky".

Pokračování - do parku se ještě vrátíme. 
Přeji příjemný vstup do nejkrásnějšího měsíce roku. 🌺 🍀

8 komentářů:

 1. Hani, parádní fotky. 👍👍 Podnikavých lidí si vážím a když ještě dokáží "chopit štěstí za pačesy", může z toho být jen prospěch. Příbuzní mé kamarádky měli domek pod svahem ve vsi na úpatí Jeseníků. Oba za prací dojížděli. A pak se stalo, že se na kopci nad nimi začal budovat sportovní areál, nejen zimní, ale i nabízející vyžití během celého roku. Pán přišel o práci a nemohl o žádnou zavadit. Rozhodl se přistavět kus domku, který začal pronajímat..... Nemovitost postupně se ženou rozšířili a dnes mají prosperující penzion. Také mohli pozemek oplotit a vysadit rychle rostoucí keře, ale raději otevřeli dveře.
  Měj hezké dny. 🍀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ali, člověk má z takových lidí radost, že? Je fajn, že mezi námi stále jsou.
   Děkuji za pochvalu fotek a přeji hezký pobyt na jihu. 👍

   Vymazat
 2. Obdivuji lidi,kteří dokáži něco dělat pro druhé.Je to hodně práce a starostí,ale ten park je opravdu krásný a určitě hodně navštěvovaný.U Žermanické přehrady jsme byli s manželem,když jsme měli tematickou dovolenou a se stanem objížděli přehrady.Děti byly velké a byly raději s kamarády.Líbilo se mi tam.
  Hned bych si to zopakovala,ale manžel by do stanu už nevlezl.
  Hani,měj hezký májový den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš, je fajn, že vy z takové dálky jste byli u Žermanické přehrady. Byl to dobrý "projekt" objíždět přehrady a hodně jste poznali. Já bych už dneska také ve stanu nenocovala, k tomu se přiznám.
   Přeji klidné a pohodové májové dny. 👍

   Vymazat
 3. Hani, moc krásné místo a krásný příběh! Opravdu hodný obdivu!
  Přeji příjemný první máj. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, výstižně jsi to vyjádřila.
   Přeji klidné a úspěšné májové dny. 👍

   Vymazat
 4. Hanko, park navštěvuje často dcera, říká, že pobyt tam je jí balzámem na duši. Určitě máme v plánu se tam podívat. ☺ Přeji pohodové dny. ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsi o parku průběžně informována, my se tam také později vypravíme.
   Pohodové májové dny přeji i já vám. 👍

   Vymazat

Toulky českou minulostí

Ten zbytinský hřbitov, ten toho pamatuje...

Jsou hřbitovy malé, i ty velké, dnes se mnohým říká "ústřední hřbitov", protože vznikly náhradou za menší. Některé jsou malebné a ...