Dnes to bude o Kněždubě. Kdybych se na Moravském Slovácku zeptala, co je správně - o Kněždubu nebo Kněždubě, nejspíš bych dostala odpověď: "Šak ba že, děvčico, o Kněždubě". S patřičnou intonací. 👍
Je to oblast národopisná, kroje, bohaté hodové tradice, i písně tu mají své místo.
A když si pak poslechnu V Kněždubě na rohu, tak mám chuť na trochu červeného ze džbánečka. Ejjj... 🍷
Pohled na Kněždub:
Vesnice v okr. Hodonín s 1100 obyvateli patří do mikroregionu Strážnicko. Znak obce na budově obecního úřadu:
Dubová ratolest je hlavním symbolem, představuje druhou část názvu obce. Dubový les tu byl
dávno před vznikem obce.
Knížecí koruna vysvětluje první část názvu obce. Ve slovanských
jazycích kněz doslova znamená pán, popř. kníže, protože
stojí v čele křesťanské obce. Tedy vlastně "knížecí dub".
Liliový kříž vpravo je druhým doplňujícím symbolem
znaku. Zdejší území patřilo mnichům
cisterciáckého řádu, jeho hlavním atributem je lilie. Kostel v obci je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a protože jeho atributy jsou beránek,
kříž = hůl ukončená křížem atd., za atribut patrona obce byl vybrán Kříž.
Dnes vás zavedu do kněždubského kostela sv. Jana Křtitele.
Dominanta obce byla postavena r. 1898 v
historizujícím pseudorománském slohu. Interiér svými malbami vyzdobil ak. malíř Vojmír
Vokolek (+ 2001). Nositel zvláštního jména Vojmír byl český malíř, grafik, sochař a básník z pardubického uměleckého rodu Vokolkových.
Zajímavý článek a musím říci, že ta výmalba ač moderního charakteru, se mi opravdu moc líbí. Je to zajímavé a moc hezké.
OdpovědětVymazatTaké mě výmalba kostela překvapila, po pravdě jsem to nečekala, ale chce to chvíli, než si člověk zvykne a přijde tomu na chuť. Nemusí být všechno na jedno brdo, že?
VymazatPřeji pěkný den. ☺
Hanko, co říkám výmalbě? Jiná, pokroková a autenticky seznamuje s rázem obce. Líbí se mě,ač je nezvyklá,ale svěží 👍Přeji pohodové dny 🍀
OdpovědětVymazatVýzdoba je jiná a možná by to člověk na jižní Moravě nečekal, ale Vokolek byl pardubický umělec. Mi se to taky líbí.
VymazatPohodové dny přeji i Tobě, Marti. ☺
Je zajímavá a poměrně se mi to líbí :)
OdpovědětVymazatSouhlasím, Moniko.
VymazatVýzdoba se mi líbí moc.Je jiná,než vídávám a tak právě proto.
OdpovědětVymazatHani,hezký den
Jituš, já si také myslím, že ty kostely nemusejí být jako podle šablony. Škoda, že nevím, kdo k výzdobě zvolil Vokolka.
VymazatMěj hezký den i Ty, Jituš. ☺
Další zajímavé místo, Hani. Opravdu zajímavá výzdoba!
OdpovědětVymazatDěkuji za reportáž a přeji příjemný den. Helena
Ano, Helenko a umělec pocházel z Pardubic. ☺
VymazatJsem ráda, že Tě to zaujalo a hezký den přeji.
Tak tohle místo neznám a moc mě zaujal ten kostel. Vypadá krásně, i když ten moderní styl malby kolem oltáře asi není moje kafe. Přesto celkově působí velmi hezky. Přeji pěkný den.
OdpovědětVymazatJá jsem při prvním pohledu měla také pocit, že se mi to nelíbí, protože to člověk nečeká. Ale pak si oko zvykne a přijdeš na to, že výmalba je zajímavá a vlastně krásná.
VymazatPěkný den přeji i Tobě. ☺
Zařízení kostela včetně jeho výmalby je zajímavé a zřejmě odpovídá charakteru a místu, kde je umístěn. Fotografie jsou zajímavé a to červené vínko na závěr bylo?
OdpovědětVymazatJe to výmalba netradiční, ale člověk si zvykne a na takovém místě si uvědomí, že i ve svém okolí zná pár nových moderních kostelů, které už ten interiér, ale i architektonicky jsou jiné.
VymazatJo a vínko nemít na jižní Moravě? Tam to není problém. ☺
To je paráda :-) Výmalba je působivá a vždycky když něco takového vidím, říkám si, kolik to asi muselo dát práce... zvlášť když v dřívějších dobách neměla takové vymoženosti jako dneska...
OdpovědětVymazatHezky jsi to napsala, Lili. ☺ Je to malý vesnický kostel a lidé si to tam udržují a hlavně udržují tradice. To je na povaze jihomoraváků to kladné.
VymazatPřeji Ti příjemný den.